Вчимося бути здоровими

ПОРУШЕННЯ ЗОРУ У ДІТЕЙ

Лікар-офтальмолог консультує:

Порушення зору можуть бути вродженими та набутими.
    Косоокість - об'єднує різноманітні за походженням і локалізацією ураження зорової та окорухової систем, що викликають періодичне або постійне відхилення очного яблука. Розрізняють такі види косоокості:
- паралітична - зумовлена порушенням функції одного або кількох окорухових м язів. Через що рух ока в бік ушкодженого м яза обмежений або зовсім відсутній.
- співдружна розбіжна - характерне відхилення ока до скроні. Це порушення здатне легко набувати вигляду прихованої, а через деякий час - знову явної косоокості, навіть під час одного огляду лікаря.
- співдружна збіжна косоокість - найчастіше зустрічається у дітей. При цьому виді косоокості обсяг рухів очних яблук є повним, але одне око ( або обидва поперемінно) відхилені до носа. Порушується бінокулярний зір.
    Амбліопія ( ліниве око) - це різноманітні за походженням форми зниження гостроти зору, причиною яких є переважно функціональні розлади зорового аналізатора.
    Ністагм - це порушення окорухового апарату. Проявляється в тому, що очі здійснюють спонтанні хаотичні рухи різної амплітуди. Через це зображення на сітківці завжди розфокусоване. Це захворювання пов'язане з порушеннями центральної нервової системи, з патологією очного дна і зорового нерва.
    Короткозорість ( міопія) - зображення предмета формується перед сітківкою. На самій сітківці воно є розпливчастим і нечітким. Короткозорі люди на далекій відстані бачать предмети нечітко, а на близькій відстані - добре.
    Далекозорість ( гіперметропія) - зображення предметів формується за сітківкою. Далекозорі люди досить добре бачать віддалені предмети, а гірше зблизька. Далекозорість коригується з допомогою плюсових окулярів, гімнастики для очей. Дотримання рекомендацій щодо режиму занять і відпочинку, правильного харчування.
   Астигматизм - порушення сферичності рогівки. Коли світловий промінь проходить через таку рогівку, то зображення предмета отримується не у вигляді точки, а як відрізор прямої. Через це людина бачить предмети спотвореними, одні лінії в них чіткі, а інші розмиті.
   Слабозорість - однією з причин якої є порушення заломлювальної здатності ока - рефракції, яка супроводжується зниженням зору. Видами цього порушення є короткозорість, далекозорість, астигматизм. Порушення зору можуть бути вро¬дженими і набутими.
   Причинами вроджених порушень є ушкодження або захворювання плоду під час вагітності, внутрішньоутробні патології зорового органу внаслідок ток¬соплазмозу, краснухи та інших тяжких захворювань матері під час вагітності, особливо на ранніх її етапах, коли у плода формуються органи зору. Вони мо¬жуть бути наслідком спадкового передання деяких вад зору.
   Набуті порушення зору можуть з'явитися внаслідок захворювань самої дитини, наприклад менінгіту, менінгоенцифаліту, при пухлинах мозку тощо; внаслідок загальних захворювань організму дитини (кір, грип, скарлатина), травматичних ушкоджень мозку (поранення голови, від удару) та очей, захворювань органів зору - сітківки, рогівки, а також захворювань центральної нервової систем й.
    Розрізняють також прогресуючі та непрогресуючі порушення зору. При
прогресуючих зорових порушеннях зо¬рові функції погіршуються під впливом патологічного процесу. Наприклад, зір знижується при прогресуючих пухлинах мозку, при недотриманні санітарно-гігієнічних умов письма і читання (про¬гресуюча короткозорість і далекозорість). До непрогресуючих порушень належать деякі вроджені вади зору (астигматизм, ністагм), їх можуть спричинити і деякі захворювання організму дитини, очей.